Resmi büyütmek için tıklayınız.

"İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"
31. SAYI YAYINLANDI...

"1 Aralık Dünya AIDS Günü". Dünya'da yaklaşık 36.7 milyon kişi HIV ile yaşamaktadır. 2016 yılında 1.8 milyon kişi HIV ile infekte olmuş ve 1 milyon kişiyi AIDS ile ilişkili hastalıklardan kaybetmiş durumdayız. Ülkemizde ise son yıllarda %500'lere ulaşan bir artış söz konusudur ve toplum olarak hastalığın farkında olmama oranlarımız %80'lere yakın olarak bildirilmiştir. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde toplam HIV ile yaşayanların sayısının 15.000'nin üzerinde olduğu bildirilmiştir. Ülkemizde nozokomiyal HIV geçişi %1'in altında olarak bildirilse de bunun daha yüksek oranlarda olma olasılığı yüksek görünmektedir. Sağlık çalışanlarının kan ve vücut sıvıları ile geçen mikroorganizmalardan korunmaları için standart önlemlere uyum büyük önem taşımaktadır. Bir hastalık hakkında bilgimizin artması ve standart önlemlere uyumun önünde duran engellerin kalkması, standart önlemlere uyum oranlarını artırmaktadır.

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği tarafından online olarak yayınlanan "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"nin 31. sayısında standart önlemlere uyumu etkileyen faktörlerin tartışıldığı BİR ÇALIŞMAYI e-posta aracılığıyla HİDERİM üyelerine ulaştırdık.

Siz de eğer henüz üye değilseniz www.hiderim.org adresinden "Üye Olmak İçin" linkini tıklayarak HİDERİM'e üye olup "İNFEKSİYON KONTROL BÜLTENİ"ni takip edebilirsiniz.

Bu paylaşımların infeksiyon kontrolünde istediğimiz noktaya gelmemize katkıda bulunması dileğiyle...

www.hiderim.org